Yönetmenliğini Andrew Morgan’ın yaptığı Gerçek Bedel (The True Cost) belgeseli, izleyenleri moda dünyasının bir adım gerisini görmeye davet ediyor. Son dönemde tüketim endüstrisinde dominant olan hızlı modanın (fast fashion) yıkıcı etkilerini küreselleşme ile bağlantılı olarak moda endüstrisinin aktörleri üzerinden inceliyor.

Moda endüstrisinin önde gelen küresel moda markaları, hızlı modayı müşteriye tek kullanımlık, ucuz ve dolayısıyla sayıca fazla ürün satmak amacıyla ortaya çıkarıyor. Bu doğrultuda ürünü satabilmek adına reklam ve propagandanın gücünden yararlanan sektör, tüketim kültürünü bireylerin zihinlerine kitle iletişim araçları yolu ile yerleştiriyor. Fakat tüm bunları geçerek zincirin başındaki halkaya dönersek, ürünlerin üretimi ve maliyeti problemi ile karşılaşıyoruz. Yıllık karları milyarları bulan küresel moda markaları, üretimlerini ucuz emek ve ucuz iş gücü nedeni ile üçüncü dünya ülkelerinde gerçekleştirirken, işçilerin insani yaşam haklarını göz ardı ediyorlar. Moda sektörünün kameralar önündeki ihtişamlı hayatının arkasında; tekstil atıklarının oluşturduğu çevresel tehditler, genetiği değiştirilmiş pamuktaki kimyasalların yarattığı yıkıcı etkiler ve deri üretiminin neden olduğu çevresel ve bireysel zararlar yer alıyor.

Belgesel temel olarak hızlı moda sektörünün bir adım gerisindeki adaletsiz ilişkiler ağını ve sektörün olumsuz çevresel etkilerini gözler önüne seriyor. Siz de moda sektörünün “hızını” eleştirel bir bakışla yorumlamak isteyenlerdenseniz, bu belgeseli kaçırmayın derim!

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yap

Your email address will not be published. Gerekli alanlar *